Co jest przyczyną nadpotliwości?

Nadpotliwość jest przykrą, niepożądaną dolegliwością – stenem klinicznym, w którym nasze gruczoły potowe są nadmiernie aktywne. Ponieważ produkcja i wydzielanie potu są kontrolowane przez układ nerwowy – niezależnie od naszej woli, nie możemy zakazać tego naszemu organizmowi.  Nadpotliwość jest wynikiem rozregulowania układu „pobudzania i hamowania”, które kontrolują wydzielanie potu. Najczęstszą przyczyną są uwarunkowania genetyczne, a do innych powodów należą zaburzenia hormonalne, cukrzyca czy też przewlekły stres.

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Współczesna medycyna pozwala już na chirurgiczną interwencję w układ nerwowy, która polega na mechanicznym odcięciu połączeń nerwowych (trwale lub tymczasowo poprzez zaciśnięcie na włóknie nerwowym specjalnego klipsa). Jeśli jednak metody operacyjne nie budzą w Tobie zaufania, zdecydowanie lepszym sposobem będzie skorzystanie z zabiegu na bazie toksyny botulinowej A.

Na czym polega zabieg?

Preparat zostaje wstrzykiwany pod skórę za pomocą cieniutkiej igły. Miejsca kolejnych nakłóć są oddalone od siebie o ok. 1 cm, tak aby równomiernie pokrywać okolicę pach, stóp czy dłoni. Cały zabieg trwa ok. 30 minut. Toksyna botulinowa blokuje działanie nerwów pobudzających gruczoły wydzielnicze. Pierwsze efekty są odczuwalne już po 3 dniach, a pełne działanie preparatu następuje po ok. 2-4 tygodniach. W zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu, utrzymują się 5-9 miesięcy. Po tym czasie można zabieg powtórzyć. Jak wszystkie stosowane w naszych gabinetach kuracje, również ta jest bezpieczna, gdyż działanie botuliny ogranicza się jedynie do miejsca jej podania.